Lättast köper du biljett via denna länk:

 

Aktuellt

Audition för Monty Python's Spamalot ordnas 10 & 11.12.2022

Auditiontillfällen för musikalkomedin Monty Python's Spamalot ordnas på TryckeriTeatern lördagen 10.12 kl. 10-15 och söndagen 11.12.2022 kl. 10-14.

 

 

Nu söker vi dig som är intresserad av att stå på scenen i musikalkomedin Monty Python's Spamalot på Raseborgs Sommarteater sommaren 2023!

Vi söker främst personer i åldrarna 16-80+. Vi ser gärna att du som söker har viss sångvana. Audition ordnas på TryckeriTeatern i Karis (kulturhuset Fokus, Dalgatan 4, 10300 Karis). 

Genom att klicka på länken längst ned och fylla i alla uppgifter anmäler du dig till auditionen. Vi önskar att du kan delta båda dagarna. Anmäl dig senast den 7.12.2022. Lite innan audition får du ett mejl med mera info.

 

Vad innebär sommarteater?

- Under hela vintern och våren kommer vi att repetera – ibland övar vi scener, andra gånger övar vi sång eller dans. Beroende på rollen har man olika många repetitioner man behöver vara med på, men det är viktigt att man är med när man behövs!

- Vi övar främst på helger i början, mot slutet av repperioden övar vi delvis även vardagskvällar och i juni blir allt som intensivast med upp till 5 rep/vecka, ju närmare premiär vi kommer desto svårare är det att vara frånvarande från repetitioner.

- Under spelperioden 29.6-6.8.2023 spelar vi mellan 2-4 föreställningar i veckan, och då är det inte möjligt att vara frånvarande. Sammanlagt spelar vi 20 föreställningar.

- Om du är beredd att satsa på detta och prioritera sommarteatern, så vill vi jättegärna se dig på audition! Sommarteater är hårt jobb, men också fantastiskt roligt och ett minne för livet!

 

Ytterligare frågor: verksamhetsledare Charlotta Eriksson, info@raseborg.org

 

LÄNK TILL ANMÄLAN HITTAR DU HÄR

 

07.11.2022 kl. 11:14

All Shook Up blev en fullträff för Raseborgs Sommarteater. Nästa sommar visas musikalkomedin Monty Python’s Spamalot! 

Foto: Chris Senn

Den sista föreställningen av den Elvis-inspirerade musikalen All Shook Up visades på söndag 7.8.2022 på Raseborgs Sommarteater inför en fullsatt läktare med 1 200 åskådare. Totalt uppgick publikmängden till 15 461, vilket är det högsta publikantalet sedan rekordåret 2016 och The Sound of Music med 20 370 åskådare.  

- All Shook Up var trots de kända Elvis-låtarna en risk, eftersom musikalen inte är bekant för den stora publiken, säger Västnyländska Ungdomsringens (VNUR) ordförande Leif Wikström. Pjäsvalet visade sig vara en lyckoträff och bjöd på medryckande musik, fantastiska sångprestationer och ett glädjespridande budskap som passar in i dessa tider.  

- Publikresponsen har varit enhälligt positiv och vi har igen bevisat att det finns ett behov av högklassig sommarteater, summerar Wikström. Vi vill rikta ett stort tack till ensemblen och orkestern för deras prestationer. Vi tackar också den talrika publiken och våra trogna funktionärer samt hela produktionsteamet, samarbetspartner och sponsorer.

Jermo Grundström regisserar Monty Python’s Spamalot sommaren 2023

På den sista föreställningen avslöjade VNUR att musikalkomedin ”Monty Python’s Spamalot’’ av Eric Idle och John du Prez kommer att läggas upp på Raseborgs Sommarteater sommaren 2023. Musikalen är en bearbetning av klassikern Monthy Python and the Holy Grail. Spamalot berättar legenden om kung Arthur och riddarna av runda bordet och hade premiär på Broadway år 2005. Musikalen är fullspäckad med fantastiska karaktärer och musik, varav ”Always look on the bright side of life” torde vara en av de mest kända. Premiär för pjäsen blir torsdagen 29.6.2023 och den sista spelas 6.8.2023 med totalt 20 föreställningar.

Som regissör fungerar Jermo Grundström som debuterar som regissör på Raseborgs Sommarteater. Grundström jobbar som frilansande regissör runt om i Finland och tog sin magister i teaterregi i London.

-Spamalot är en galen komedi i Monty Python anda. Jag ser så fram emot att jobba med teamet på Raseborgs Sommarteater och med denna pjäs. Det är inte bara den fantastiska musiken som lockar, men även den rappa dialogen och karaktärerna som jag fastnat för. Nästa sommar hoppas jag att alla deltar i denna resa till England för att möta riddarna av runda bordet, säger Grundström.  

En första träff kommer att ordnas i december 2022, men redan nu kan man anmäla sitt intresse för att vara med på scen. Främst söks det personer i vuxen ålder, men alla är välkomna att försöka komma med. Följ gärna Raseborgs Sommarteaters Facebook och Instagram samt hemsida för att få de senaste uppdateringarna.

 

Jermo Grundström

07.11.2022 kl. 10:35

#kesäduuniOPnpiikkiin

Tack vare OP Raseborg har vi möjlighet att anställa ännu en sommarjobbare 25.7-7.8!

 

Är du mellan 15-17 år har du möjlighet att söka jobbet som erbjuds inom ramen för kampanjen! Arbetsuppgifterna består främst av kundbetjäning, biljettbokning och biljettförsäljning. Sommarjobbaren hjälper även till under föreställningarna. Vi behöver din ansökan senast den 17.4.2022!

Mer information om arbetsuppgifter etc hittar du HÄR

 

Här hittar du mer info om OP-kampanjen: https://www.op.fi/web/op-raasepori/sommarjobb

05.04.2022 kl. 11:48

Läs vår blogg!

* * *

Tack till...