Hittills har Jorden runt på 80 dagar lockat omkring 7 000 teaterbesökare till Raseborgs Sommarteater, då ännu sju föreställningar återstår.
Den sista föreställningen ges söndagen den 4 augusti klockan 16.
Biljetterna till familjemusikalen Peter Pan kommer till salu på måndag 2.12. Under december månad kan du köpa dina biljetter till förmånligt Early bird-pris:
Vuxna - 20 euro (norm. 27)
Studerande/pensionärer - 18 euro (norm. 23)
Barn under 16 år - 12 euro (norm. 15)
Barn under 5 år utan egen sittplats kan se föreställningen gratis.
Syntolkad föreställning 23.7, Familjedag 26.7.
Köp dina biljetter på webben adress NetTicket eller på NetTickets försäljningsställen bl.a. Luckan.
Är du intresserad av att vara med i Raseborgs Sommarteaters magiska musikaläventyr Peter Pan?
Sommaren 2020 presenterar Raseborgs Sommarteater familjemusikalen Peter Pan som baserar sig på J.M. Barries klassiska bok. Pjäsen är dramatiserad av Anna Simberg och Sven Sid. Sångtexterna är gjorda av Lars Huldén och musiken av Mika Siekkinen och Sven Sid. Pjäsen sattes upp på Svenska Teatern år 2000. Peter Pan är en rolig, värmande och tänkvärd pjäs och historien är bekant för de flesta. Det är en ljus berättelse
med mörka inslag och en härlig blandning av sång, dans och teater.
För regin står Riddo Ridberg, som debuterar som regissör på Raseborgs Sommarteater.
Vi kommer att ordna en första träff på Tryckeriteatern i Karis söndag 19.1.2020 kl. 11-15. Det finns roller för såväl barn som vuxna.
Notera datumet. Vi återkommer i december med mer information.
Aktuellt |
Hittills har Jorden runt på 80 dagar lockat omkring 7 000 teaterbesökare till Raseborgs Sommarteater, då ännu sju föreställningar återstår.
Den sista föreställningen ges söndagen den 4 augusti klockan 16.
Program:
Dagen avslutas med den spännande och humoristiska pjäsen ”Jorden runt på 80 dagar” på Raseborgs Sommarteater klockan 16. Familjedagen till ära bjuder Västnyländska Ungdomsringen på glass före föreställningen åt alla med barnbiljett (pris 15 euro för barn under 16 år) till föreställningen den 28.7. Glassen får du i vår godiskiosk kl. 15-16.
Välkommen!
Föredrar du personlig betjäning, kan du besöka något av NetTickets biljettförsäljningsställen.
Notera att de flesta av Luckans betjäningspunkter säljer biljetter, men i Helsingfors sköts biljettförsäljningen av Stockmann.
Biljetter till billigare pris med S-Förmånskortet för föreställningarna 4-24.7. Dessa biljetter kan också köpas via webben, 2 vuxenbiljetter/kort.
Länk till webbtjänsten: NetTicket
Gruppbokningar sköts av sommarteaterns kansli, info@raseborg.org, tfn. 019 241 5035.